Remek hangulatban telt a Tájházak Napja rendezvény Cigándon 2014. április 26-án szombaton, mely a Magyar Tájház Szövetség szervezésében került megrendezésre.
Az esemény Szent György ünnepéhez kötődik, ahhoz az időszakhoz, amely április végén a tavaszi megújulást hozza. A paraszti kultúrában a nevezetes dátum, április 24-e összekapcsolódott a természet ébredésével, az állatkihajtással, a remények szárba szökkenésével.
A szövetség ezért is választotta a Szent György napja után következő első szombatot a népi emlékeket őrző kiállítások, az egykori falusi, tanyasi életmódot fölidéző, bemutató gyűjtemények kapunyitására.
Az esemény nem csak a már említett Szent György napi szokásokat elevenítette fel, hanem a Cigándon hagyományos „Zöldág járást” is megcsodálhatták az érdeklődők.
A résztvevők a Nagy Dezső Művelődési Ház és Könyvtár elől indultak énekszóval, melyen a helyi amatőr művészeti csoportok mellett a Cigándi Tündérkert Óvoda és Bölcsőde óvodásai és óvónői vettek részt. A Református templomhoz érve a néptáncos lányok bemutatták a „Zöldág járást”. Ezt követően a templomban Makatura Józsefné református lelkészasszony köszöntötte a menetet.
A templomból a Falumúzeum udvarára érkezvén Csáki Balázsné, A „Bodrogköz Tájmúzeumáért’ Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte az esemény résztvevőit. A köszöntő után a Csárdás Citerazenekar és Hagyományőrző Énekkar műsora hozta meg a hangulatot, melyet a táncos lányok „Zöldág járása” követett. A lányok bemutatója után a Nefelejcs Kiskórus tagjai énekeltek el egy dalcsokrot, majd Gyárfás Károly szóló táncát tekinthették meg a látogatók. A szóló táncot követően a Sarkantyús Néptáncegyüttes, Ureczky Csaba Cigándi keménycsárdás koreográfiáját mutatta be.
A kulturális műsor végén Oláh Krisztián, Cigánd Város polgármestere üdvözölte a Falumúzeum udvarán lévőket.
Az eseményt a nyíregyházi Katica Bábszínház bábelőadása zárta, melyen kicsik és nagyok egyaránt jól szórakoztak.
A délelőtt folyamán az előadások mellett az érdeklődőknek lehetőségük nyílt a helyi ételek kóstolása mellett többek között bárány simogatásra az udvaron felállított ketrecben – a gyerekek a bemehettek az állatokhoz – és különböző tárgyak készítésére a táncpajtában. A gyerekek pedig az udvaron felállított játékokat próbálhatták ki, melyet a Gyerekesély Program munkatársai hoztak magukkal.
A kora délutáni órákban véget ért rendezvényről mindenki jó hangulatban, élményekkel gazdagodva tért haza.
-kg-





















































